ثبت سفارش آنلاین

هواساز تبخیری را به دستگاهی می گویند که به جهت پخش و تولید هوای تازه و مطبوع در حالتهای سرمایش و گرمایش به کار می رود. هواسازه تبخیری به طور معمول در جعبه ی فلزی بزرگی می باشد که  معمولا شامل دمنده، کویلهای گرم و سرد، فیلتر، محفظه اختلاط ، تجهیزات کنترلی، صداگیر، لرزه  گیر، دمپر و رطوبت زن می باشد.

 در حقیقت هواساز تبخیری فن کویل های بزرگی می باشند که مطابق با کاربری، از فیلترها و فن های مختلف استفاده می شود و در تولید هوای سرد و گرم و هوای تمیز برای بیمارستان ها ، کیلینک ها و فضا های تولید که نیاز به هوای تمیز دارند کاربرد خواهد داشت.

مزیت استفاده از هواساز تبخیری

استفاده از این دستگاه مزیت های زیادی که مهم ترین آن ها ، به وجود آوردن رطوبت کافی در آب و هوای مختلف می باشد اگر که این دستگاه در آب و هوای خشک استفاده شود بسیار کاربردی خواهد بود . در سیستم های هواساز تراکمی رطوبت محیط کاهش می یابد ولی در سیستم های تبخیری رطوبت به هوا اضافه می شود.

اما بدیهی است که این دستگاه در مناطق شرجی کشوری هیچ کاربردی نخواهد داشت زیرا این دستگاه با تبخیر آب، گرمای هوا را جذب کرده و محیط را خنک می کند ، در حالتی که در بخش های شرجی و مرطوب اقلیمی کشور، هوا از بخار آب زیادی تشکیل می شود که این نوع سرمایش نمی تواند تاثیری در خنک شدن هوای درون اتاق یا محیط های ساختمانی بگذارد.

اگر که این مدل سیستم های هواساز را مد نظر قرار بدهید، می توانید با ما تماس  بگیرید و از خدمات و مشاوره رایگان  به وسیله کارشناسان ما بهره مند شوید که در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

ساختار هواساز تبخیری

به طور معمول دور تا دور هواساز تبخیری را به وسیله فریمهای فلزی و پانلهای توپر پوشانده خواهد شد که این کار با در نظر گرفتن پیکربندی اجزای داخلی سیستم انجام می شود. قسمت های داخلی معمولا از کانالهای فلزی تک لایه که با پانل توپر فلزی روکش شده، تولید و ساخته می شوند. فلزها در بدنه سیستم برای کارکرد طولانی مدت گالوانیزه خواهند شد. همچنین در فضاهای باز برای جلوگیری از نفوذ آب از صفحات ضد آب در قسمت های اتصال به کار می برند.

هواساز تبخیری بزرگتر معمولا از قابهای فولادی مربعی با دو لایه روکش و پانلهای عایقی ساخته خواهند شد. همچنین طراحی افت حرارتی دستگاه هواساز تبخیری و سر و صدا را نیز کاهش خواهد داد. این هواسازها معمولا تا چند متر طول خواهند داشت که در کانالهای دنبال هم درست می شوند  از این بابت برای استحکام و مقاومت آنها از فولادهای ریلی در زیر وسیله استفاده خواهند کرد.

نکته ای که لازم است بگوییم این می باشد که تمامی دستگاه های هواساز، دارای تشت تقطیر می باشند که برای هدایت آب کندانس شده بر روی سطح کوئل به بیرون از دستگاه هواساز طراحی شده اند ، با در نظر گرفتن آنچه که مشتری از دستگاه انتظار دارد دستگاه هواساز می تواند مجهز به کرکره های قطره گیر از جنس گالوانیزه، استنلس استیل و یا PVC  باشند.

همه ی دستگاههای هواساز، نیز دارای محفظه فیلتر و یا معمولا دارای جعبه مخلوط کننده هوا هستند. به همین دلیل ، دمپر های نصب شده بر روی دستگاههای هواساز تهویه آریا  از نوع پره های آلومینیومی ( ایرفول) با چرخ دنده پلی آمیدی با هوابندی خوب و روان با قابلیت نصب موتور دمپر هستند.در موقعیت هایی که نیاز به تعویض هوای اتاق می باشد از فیلترهایی با راندمان بسیار بالا استفاده می کنند که بر افزایش عمر مفید فیلترها با بازدهی بسیار بالا قابل استفاده می باشد که از آنها در بخش های فیلترهای فلزی، فایبرگلاس و امرگلاس استفاده می کنند

به شکل کلی هواساز ها  در انواع و اقسام مختلفی تقسیم می شوند که اشاره کوچکی به آن ها می کنیم.

1-دستگاه هواساز تبخیری

هوای خشک به مخزن آب دمیده خواهد شد که آب را تبخیر خواهد کرد. و همچنین شدت تبخیر با اسپری آب روی بافلهای هوا می­تواند بیشتر باشد.

2- دستگاه هواساز بخارساز

بخار یا آب داغ بویلر مستقیماً به هوا دمیده خواهد شد و باعث تشدید رطوبت می­گردد.

3-دستگاه  هواساز اسپری آب

آب به وسیله نازل به قطرات ریز تبدیل خواهد شد و در هوا انتشار پیدا می کند.

اجزای هواساز تبخیری

این دستگاه نیز شبیه تمامی دستگاه های هواساز دیگر از یکسری اجزای مشابه تشکیل شده اند که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.

فیلتر

فیلترهای هوا در دستگاه هواساز معمولا در حال گرفتن گرد و غبار برای ارائه هوایی تمیز در ساختمانها، بکار گرفته می شوند. فیلترها با توجه به میزان تصفیه هوا در امتداد هم تعبیه می شوند تا به ترتیب از ذرات درشت به ریز هوا را تصفیه کنند. فیلترهای پانلی از لحاظ جایگزینی و نگهداری، ارزانتر از فیلترهای کیسه ­ای می باشند.

لازم به ذکر است که عمر کارکرد یک فیلتر با نظارت بر افت فشار جریان هوا نیز ارزیابی خواهد شد که به وسیله یک دستگاه فشارسنج یا یک سوییچ فشار متصل به سیستم کنترلی ساختمان آلارم خواهد داد.

یعنی در واقع فیلتر کثیف شده و هوا را از خود عبور نخواهند داد و اگر فیلتر دستگاه گرفتگی داشته باشد،و از آنجایی که فن مدام در حال کار کردن می باشد و هوا را می­راند به فیلتر فشار وارد خواهد کرد که باعث افتادن آن می شود و در نتیجه هوای آلوده به کانالها راه پیدا خواهد کرد.

کویل سرد و گرم دستگاه هواساز تبخیری

هواساز تبخیری معمولا در جهت تهیه هوا و رطوبت مناسب احتیاج به تولید گرما و سرما خواهد داشت.و در آخر هوا با عبور از روی این کویلها گرم یا سرد خواهد شد، کویل از آب داغ در گرمایش و آب سرد در سرمایش استفاده خواهند کرد. جنس این کویل ها معمولا از جنس مس یا فین آلومینیومی می باشد که رسانای خوبی برای انتقال حرارت می­باشند. و نیز در کویل سرد صفحاتی برای تخلیه میعانات قرار خواهد داشت. آب داغ کویل ها به وسیله بویلر و آب سرد به وسیله چیلر فراهم می شود.

سنسورهای دما به درجه حرارت کویلها نظارت می کنند.حال اگر که به رطوبت احتیاج باشد ،کویل سرد بیش از حد خنک شده تا به نقطه شبنم برسد. اما کویل های گرم دقیقا بعد از کویلهای سرد قرار دارند تا هوای گرم را به محیط انتقال بدهند و هوا را به دمای مطلوب برساند. این کار سطح رطوبتی هوا کم می کند و دمای مطلوبی را در هوا به وجود خواهد آورد.

تجهیزات کنترلی هواساز تبخیری

کنترل قسمت های گوناگون  دستگاه هواساز از جمله سرعت جریان هوا، دمای هوا، درجه حرارت هوای مخلوط شده، رطوبت، کیفیت هوا امری ضروری می باشد. کنترلر ممکن می باشد یک ترموستات ساده خاموش یا روشن یا سیستم پیچیده کنترل هوشمند ساختمانی باشد.

دمنده دستگاه هواساز تبخیری

معمولا در هواساز  یکسری فن وجود دارد که با  استفاده از الکتروموتور القایی به حرکت در می آیند تا هوای تازه را در محیط جا به جا کنند. فن­ها یا همان دمنده ها ممکن است که با دور ثابت یا متحرک گردش داشته باشند تا حجم زیادی از هوا را در سیستم وارد کنند. میزان سرعت جریان نیز به وسیله پره ­های ورودی یا دمپر خروجی کنترل خواهد شد.

این فن (دمنده) ها به سه دسته بک­ وارد ، فوروارد و بلاگ تقسیم خواهند شد.

لرزه­ گیر هواساز تبخیری

فن ­ها یا همان دمنده ها در هواسازها لرزه ­های خیلی زیادی ایجاد خواهند کرد که سر و صدای لرزش را به داخل ساختمان منتقل می کند برای جلوگیری کردن از این اتفاق لرزه­ گیرها را درست قبل و بعد از دستگاه هواساز یا میان فن­ها نصب خواهند کرد.

محفظه اختلاط هواساز تبخیری

به علت حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان، هواسازها تا مقدار خیلی زیادی اجازه ورود هوا از خارج به داخل را می دهند. در آب و هوا های معتدل، مخلوط کردن مقدار مناسب هوای خنک بیرون با هوای گرم برگشتی می­تواند دمای مطبوع و رضایت بخشی را برای ساکنین آن محیط فراهم آورد. در محفظه اختلاط دمپرهایی برای کنترل کردن هوای ورودی تازه و هوای برگشتی نیز تعبیه می شود.

هواسـاز تبخیری دو مـرحلـه ای

هواساز تبخیری دو مرحله ای در واقع همان سیستم سرمایش تبخیری یک مرحله ای می باشد که با استفاده از یک برج خنک کننده به عنوان پیش سرد کن سبب می شود که هوای خروجی 2 درجه از هوای تبخیری یک مرحله ای خنک تر و با دمای خروجی کمتر از دما مرطوب ورودی که نسبت به کولر آبی 1 درجه خنک تر می باشد اما با توجه به سرما کافی و هزینه برق پایین نسبت به سرمایش تراکمی بهترین سیستم جهت سرمایش اقتصادی می باشد و در زمستان نیز با اتصال به پکیج به توزیع گرما می پردازد.

هواساز تبخیری تک مرحله ای زمینی

هواساز تبخیری تک مرحله ای سقفی

هواساز تبریدی دو مرحله ای - برج خنک کننده