ثبت سفارش آنلاین

هواساز در لغت به معنی وسیله ای برای به وجود آمدن هوای تازه و پاک می باشد که سبب  رسیدن به دما و رطوبت خوب می باشد. هوا ساز را می توان به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع هوا که در مسیر چیلر و بویلر قرار میگیرند، دانست. هواسازها در صنایع مختلف نیز برای ایجاد هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت کافی استفاده می شوند.

به عبارتی دیگر هواساز یک دستگاه تهویه مطبوع کامل می باشد که از آن برای گرمایش، سرمایش، رطوبت‌زنی، رطوبت‌گیری، ضدعفونی کردن و … هوا استفاده می‌شود.

در واقع هوا ساز یک دستگاهی می باشد که به سفارش مشتری و با توجه به شرایط پروژه تولید خواهد شد.

تاریخچه هواساز

استفاده کردن از سیستم های هواساز به هوای تازه و تهویه مطبوع به مصر باستان و کشور چین بر می گردد. اما در حال حاضر به صورتی پیشرفته، برای اولین بار در قرن هفدهم میلادی به وسیله شخصی به نام ، کورنلیس دریبل که یک فرد هلندی بود  اختراع و ساخته شد. استفاده کردن از سیستم های تهویه مطبوع در سال ۱۸۲۰ و با کشف توانایی آمونیاک به عنوان یک عامل خنک کردن هوا، تحول بزرگی در به وجودآمدن بسترهای برودتی در سیستم های تهویه هوا انجام گرفت.

بعد از آن در سال ۱۸۴۲ میلادی شخصی به نام جان گری در فلوریدا از ساختار کمپرسور برای تولید یخ استفاده نمود. ایده خنک شدن  وتهویه هوای داخل ساختمان ها به عنوان اولین ایده برای سیستم های تهویه هوای مطبوع عرضه شد. پس از فوت گری، به مدت زمان ۵۰ سال تحول قابل توجهی در این زمینه ایجاد نشد.

اولین سیستم های تهویه هوای مطبوع به شکلی امروزی به وسیله شخصی به نام ویلیس کریر که  مخترعی آمریکایی بود ساخته شد. کریر توانست ایده ای برای کنترل  وضعیت رطوبت هوا عرضه نماید. پس با این حساب می توانیم بگوییم که اولین نمونه از دستگاه های تهویه مطبوع نوعی هوارسان بوده چون علاوه بر دما، رطوبت را نیز کنترل می کردند با زیاد شدن تقاضای مردم در این خصوص، شرکتی به نام Carrier America  واقع در ایالات متحده  امریکا شروع به فعالیت کرد. همین کار، آغازی برای تولید انبوه و استفاده گسترده از اولین مدل های سیستم های تهویه هوای ساختمانی شد.

 در انتخاب هواساز به چه مواردی باید توجه کنیم؟

یکی از مواردی که در انتخاب هواساز باید توجه کنیم میزان هوادهی آن می باشد که با در نظر گرفتن حجم هوای محیط و کاربری آن تعیین خواهد شد به عنوان مثال میزان هوادهی  دستگاه هوا ساز در یک حجم ثابت از یک پروژه اداری و ورزشی فرق می کند.

فشار فن هواساز با طول کانال‌کشی و نوع فیلترهای به‌کاررفته در هو اساز فرق می کند و شامل دو پارامتر افت فشار خارجی  دریچه‌های خروجی هوا و نیز افت  فشار داخلی مربوط به کویل، فن و فیلترهای هوا ساز می باشد. پس با این حساب فشار فن باید به حد کافی باشد.

مورد دیگری که در میزان قدرت فن تاثیر دارد میزان ظرفیت حرارتی و برودتی که تعیین‌کننده سطح تماس کویل حرارتی و برودتی هو اساز می باشد و تاثیر بسیاری روی قدرت فن دارد.

انواع هواساز

با توسعه و گسترش تولید أنواع هواساز و استفاده کردن از انواع هوارسان ها ، این سیستم ها در ظرفیت ها و قابلیت های مختلف واندازه های متفاوتی ، ساخته و تولید شده.در ادامه به معرفی انواع هو اساز ها می پردازیم.

هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک که برای تولید و به وجود آوردن هوای تازه و میزان گرمایش و سرمایش و فیلتراسیون اتاق‌های تمیز، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها به کار گرفته می شود.دارای فیلتراسیون قوی چندلایه از جمله فیلترهای G4 و HEPA و Bag می باشد؛ و همچنین بدنه دستگاه برای جلوگیری از تجمع آلودگی و اکسیداسیون از استنلس استیل تولید خواهد شد.
در هواساز هایژنیک به علت مختلف از جمله تجمع آلودگی از پلاک فن استفاده خواهد شد. پلاک فن‌ها حوزینگ فن و حلزونی ندارند.

هواساز هایژنیک برخلاف مدل های دیگر هوا ساز، هوا را به داخل دستگاه برگشت نخواهد داد و در اصطلاح فول فرش ایر (Full Fresh Air) می باشد و همچنین  میزان ظرفیت حرارتی و برودتی کویل آن باید از هوا سازهای دارای هوای برگشتی بزرگ‌تر است.

نکته دیگری که در هوا سازهای هایژنیک باید گفته شود سیستم ضدعفونی‌کننده هوا می باشد که می‌تواند از نوع لامپ uv باشد که بعد از فیلتراسیون نصب خواهد شد.

هواساز خانگی

دستگاه هواساز خانگی به دستگاه‌هایی می گویند که سرمایش و گرمایش محیط را تأمین خواهند کرد. استفاده از واژه هوا ساز برای دستگاه تصفیه هوا مناسب نمی باشد زیرا دستگاه‌های تصفیه هوا صرفاً هوا را تصفیه می‌کنند و هیچ عملیات سرمایش و گرمایشی در محیط انجام نخواهند داد.

محیا کردن وسیله ای برای تامین سرمایش و گرمایش توسط هواساز خانگی احتیاج به محاسبات دقیق و صرف هزینه بالایی دارد.

هواساز آپارتمانی

هواساز آپارتمانی اگربه شکلی درست تولید شود و  تمام تمهیداتی که نیاز است برای نصب و سرمایش و گرمایش در آن لحاظ شود مناسب می باشد؛ اما در بیشتر پروژه‌ها هواسازهای آپارتمانی با ایرواشر تلفیق خواهد شد که محل تجمع آلودگی و باکتری در آپارتمان ها می شود. علتی که ایرواشر  را در هواساز آپارتمانی نصب می کنند دستیابی به سرمایش با استفاده از سیستمی ارزان همانند کولر های آبی می باشد.

هواساز کوچک

دستگاه های هواسازی که کوچک می باشند به طبع نیز از حداقل امکانات ممکن برخوردار می باشند. این هواساز ها شامل  قطعاتی همچون کویل، فیلتر و فن می باشند. هوا ساز های کوچک در محاسبات صنعتی معنایی ندارد و باید سطح تماس کویل و قدرت لازم فن و سطح فیلتراسیون مناسب برای تأمین تهویه محیط در نظر گرفته شود.

هواساز صنعتی

دستگاه هواساز صنعتی به وسیله ای بزرگتر گفته می شود که قادر است تا سرمایش و گرمایش و هوای تازه ی محیط های بزرگی مانند سالن‌های بزرگ ورزشی و کارخانه‌ها و آمفی‌تئاترها و… را تامین کند.
ابعاد این هواسازها بسیار زیاد می باشد و برای محیط های بزرگ بسیار کاربردی می باشد.

اجزای هواساز

هر مدل هوارسان یا هواسازی در هر ابعادی که باشد برای تامین سرمایش، گرمایش و تنظیم دما و رطوبت، نیاز به اجزای مختلفی دارد تا میزان عملکرد دستگاه را کامل نماید. اصلی ترین اجزای هوارسانها در این قسمت بیان شده اند.

 • موتور و فن هوارسان: از اصلی ترین اجزای سیستم های هوا ساز یا همان هوارسان می باشند. قسمت های مختلف هواساز فن های آکسیال، بکوارد، پلاگ فن و سایر موارد می باشد که هر قسمت دارای قابلیت های منحصر به فردی می باشد. تفاوت این فن ها را می توانیم در انواع مختلف آن و در مواردی مانند مدل مکش یا دهش هوا، قدرت پرتاب باد، سر و صدا و غیره مشاهده کرد.
  .
 • تجهیزات رطوبت زنی هوا ساز: این بخش از هوارسان ها مربوط به کنترل میزان کیفیت هوا می باشد. تجهیزات فوق دارای انواع مختلفی عرضه می شوند که سه مدل از آن ها را به اختصار بیان کرده ایم
  .
 • مرطوب کننده هوا اسپری: در این مدل آب به قطرات خیلی ریزی تبدیل می شود که با فشار به هوا در محیط پخش می شود تا رطوبت کافی ایجاد شود. می توانیم در اصطلاح بگوییم که در این مدل رطوبت زن ها آب در هوا اسپری می شود.
  .
 • مرطوب کننده هوا  تشت بخار: در این مدل آب  به داخل تشتک و به وسیله یک مبدل گرم می شود و بخار خارج شده از آن برای خروج بخار و روطوبت زنی به هوا از تشت خارج خواهد شد.
  .
 • مرطوب کننده هوا شبکه بخار: در این مدل از یک شبکه برای توزیع و رطوبت زنی استفاده می شود.
  .
 • تجهیزات کنترلی هواساز: به مجموعه تجهیزاتی می گویند که همه ی فرآیندهای هواساز همچون سیستم گرمایشی و سرمایشی تامین می شود.
 • جنس و بدنه ی هواساز: یکی از اجزای اصلی بدنه هوا ساز می باشد که معمولا از ورق های فولاد گالوانیزه تولید می شود. چارچوبی که بدنه بر روی آن سوار می شود نیز اغلب از جنس آلومینیوم می باشد. در هوارسانهای هایژنیک نیز از فولاد ضد زنگ استفاده می شود.
  .
 • کانال و دمپر هواساز: این قسمت از مهمترین اجزای در کنترل هوایی که از هوا ساز خارج می شود می باشد. دمپر ها اغلب از نوع تیغه ای می باشند و با تغییر دادن زاویه می توانند میزان هوا را در قسمت سرد و گرم کنترل نمایند.
  .
 • کویل سرمایشی هواساز: در این بخش که شامل لوله هایی با شکلی خاص می باشد، آب سرد شده ارسالی از چیلر یا کندانسینگ یونیت جریان می یابد و سیستم سرمایشی و کاهش دما را تامین می کند.
  .
 • کویل گرمایشی هوا ساز: در این بخش، آب گرم از بویلر منتقل می شود و هوای مطبوع و گرمی تولید خواهد شد.
  .
 • انواع مختلف فیلترهای هواساز: اولین قسمت از ورودی هوا به داخل دستگاه، قسمت فیلتر هوارسان می باشد. که انواع غبار و ذرات گرفته شده و هوای ورودی تا میزان زیادی بسته به نوع فیلتر پاکسازی و تصفیه خواهد شد. از أنواع گوناگون این فیلتر ها می توانیم به پیش فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو ، فیلتر های کیسه ای اشاره نماییم.

طریقه نصب هواساز

در نصب کردن هواساز در ساختمان های متفاوت باید به نکات مختلفی توجه کنیم .نصب کردن هواساز در بام  و یا در کف می تواند مزایا و معایب زیادی داشته باشد که با توجه به شرایط مختلف ساختمانی باید آن را انتخاب کنیم.

بهتر می باشد که نصب کردن هوا ساز در محلی انجام بگیرد که محکم باشد تا بتواند وزن و ارتعاشات دستگاه را تحمل کند و به سایر بخش های سازه انتقال بدهد.

بهترین راه این است که نصب هواساز را به دست متخصصین هوارام بسپارید. زیرا آنان قادر خواهند بود تا دستگاه شما را در بهترین مکان و با شرایطی اصولی نصب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *