ثبت سفارش آنلاین

هواساز دبل افکت می تواند به عنوان یکی از سیستم های برودتی رایج در صنعت تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس سیکل تبرید جذبی کار می کند. در حقیقت امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه برودت صنعتی، هواساز دبل خیلی بیش از قبل مورد استقبال قرار گرفته است و خیلی از مشتریان ما به سمت جذب هواساز دبل افکت رفته اند.

هواساز دبل افکت، از نظر سیکل کاری شباهت زیادی به دبل افکت دارند و تنها تفاوت آن ها در محلول لیتیوم بروماید است که در ژنراتور دما بالا در دو مرحله و در ژنراتور دما پایین همچنین ، غلیظ می شود که این پروسه منجر به بالا رفتن راندمان سیکل خواهد شد.

به شکل کلی اگر بخواهیم دسته بندی کنیم هواساز ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • هواساز سینگل افکت
 • هواساز دبل افکت

تفاوت هواساز دبل افکت وچیلرهای جذبی

هواساز دبل افکت از میزان انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی برای به وجود آوردن سرمایش استفاده می کنند .

چیلرهای جذبی از بعضی لحاظ شبیه هواساز دبل افکت عمل می کنند که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

الف – اولین تفاوت گاز مبرد فشار پایین است که از اواپراتور گرفته می شود و گاز مبرد فشار بالا به داخل کندانسور ارسال می شود.

ب – در داخل اواپراتور از گرمای آب تهویه ساختمان به جهت تبخیر یک مبرد فرار در فشار پایین استفاده می شود.
ج – مبرد در یک سیکل همواره در گردش می باشد.
د – گاز مبرد در کندانسور تقطیر می شود.

اجزای اصلی هواساز دبل افکت

اواپراتور

این هواساز جذبی دو طرفه از چرخه تبخیر و جذب دو مرحله ای و مبدل حرارتی بشقابی استفاده خواهد کرد. در نهایت، گرما را کاهش خواهد داد.

وظیفه اوپراتور را می توانیم به شکل خلاصه بیان کنیم:

 • پیشگیری از غلظت بیش از حد محلول
 • جلوگیری از سوپر سرد شدن مبرد

مشکلات پیش آمده برای دستگاه هواساز دبل افکت

 • مشکلاتی برای دمای آب خنک کننده دستگاه
 • مشکلاتی برای فرکانس خالی شدن غیر طبیعی دستگاه
 • مشکل آلودگی لوله خنک کننده دستگاه

مزایای استفاده از سیکل احتراق در هواساز دبل افکت

هواساز دبل افکت سبب می شود که غلظت محلول جذب از جذب تا حد بسیار زیادی نسبت به قبل رقیق می شود و حجم محلول در گردش کل در چرخه کلی کاهش یابد. کاهش حجم محلول باعث کاهش میزان گرما و گرما می شود که از طریق ترموکوپل با دمای بالا کاهش می یابد، بنابراین افزایش کارایی چرخ را منجر می شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی هواساز دبل افکت

برای تهویه هوا به شکلی مطلوب و دلپذیر در برنامه های کاربردی صنعتی که شامل عملیات خنک کننده بخار می باشند، میزان تولید کربن دی اکسید به شد کاهش می یابد که این میزان با توجه به شرایط مورد نظر کاهش پیدا می کند و هوای محیط را تا حد زیادی مطبوع می کند.

به طور کلی انتخاب هواساز دبل افکت می تواند براساس یکسری از موارد زیر باشد:

 • امکان تامین برق و انرژی برای چیلرهای تراکمی
 • آب به اندازه کافی و با خصوصیات قابل قبول وجود داشته باشد و یا با مشکل کم آبی مواجه شده باشیم
 • تامین رطوبت لازم برای تامین دمای مطبوب محیط

مهم ترین اجزای داخلی دستگاه هواساز دبل افکت

 • قسمت اواپراتور یا تبخیر کننده هواساز دبل افکت
 • قسمت ابروربر یا جاذب
 • قسمت ژنراتور هواساز دبل افکت
 • قسمت کندانسور یا چگالنده

اجزای داخلی هواساز دبل افکت

این دستگاه نیز مانند سایر دستگاه های هواساز از یکسری اجزای داخلی مشابه تشکیل شده است که توضیح مختصری از آنها خواهیم داد.

مبدل حرارتی به دلیل بالا رفتن بازدهی بالای هواساز دبل افکت قرار داده شده است و معمولا در کنار اوپراتور و ابزوربر در بخش پایینی دستگاه نصب می شود.

اواپراتور تبخیر کننده هواساز دبل افکت

 • به صورت کلی در ساختار سیستم هواساز دبل افکت، اواپراتور و ابروزبر در درون یک پوسته و در قسمت زیرین قرار می گیرند و نیز در فشار کاری یکسانی قرار دارند که در واقع شامل یک مدل مبدل حرارتی پوسته و لوله می باشند که به آن واحد تبخیر کننده هم گفته می شود  که وظیفه آن کاهش دمای آب مصرفی ساختمان می باشد و آب خروجی از هواساز یا فن کویل ها را دارد. مشخص کردن ظرفیت و ابعاد اواپراتور می تواند یک عامل مهم در طراحی هواساز دبل باشد.
 • در اواپراتور هواساز دبل افکت، مایع اشباع خروجی از روزنه، در پایین آن جمع می شود و ازآن مسیر به وسیله پمپ مبرد و به وسیله افشانک ها بر روی لوله ها یا همان کویل اسپری می گردد. با در نظر گرفتن آن که اهمیت بالای تبادل حرارتی در اواپراتور یا تبخیر کننده، از لوله های مسی با فین کوتاه در این بخش از هواساز دبل افکت استفاده می گردد.

محفظه جاذب یا ابزروبر هواساز دبل افکت

 • در بخش دیگر هواساز دبل افکت جاذب یا ابزروبر در پوسته مشترک با اواپراتور قراردارد. ابزوربر در حقیقت یک مخزن می باشد که بر اساس میزان ظرفیت چیلر جذبی محتوی ماده لیتیوم بروماید می باشد. وقتی که آب در فشار پایین اواپراتور در حدود 0.01 در دمای حدود 4 درجه سانتی گراد تبخیر می گردد که به وسیله لیتیوم بروماید (نمک مایع) جذب می گردد.

ژنراتور یا مولد هواساز دبل افکت

 • قسمت ژنراتور و کندانسور نیز در یک محفظه مشترک و در قسمت فوقانی سیستم هواساز دبل افکت بالای محفظه اواپراتور و جاذب نصب می شود.

در حقیقت ژنراتور در واقع یک محفظه یا مخزن حاوی محلول آب و لیتیوم بروماید می باشد. در داخل جاذب یک مبدل حرارتی قرار خواهد گرفت و میزان انرژی گرمایی که احتیاج دارد جهت تبخیر آب محلول و تغلیظ نمودن آن، به محلول انتقال پیدا می کند. به همین صورت به ژنراتور واحد تغلیظ کننده هم می گویند.

کندانسور هواساز دبل افکت

 • در حقیقت به علت کم شدن میزان مصرف آب و بازگردانی آب های تبخیر شده در بخش قبلی باعث استفاده مجدد از آن در سیکل تبرید جذبی، بایستی از یک چگالنده یا کندانسور می شود. این کندانسور در یک پوسته مشترک با ژنراتور قرار خواهد گرفت و در بخش فوقانی سیستم چیلرهای جذبی نصب خواهد شد. کندانسور نیز یک نوع مبدل حرارتی می باشد. کندانسور موجود در چیلرهای جذبی فرآیند پگالش را به کمک یک کولینگ تارو یا برج خنک کننده انجام خواهند داد و با آن در ارتباط می باشند. این کولینگ تاور با قسمت جاذب نیز در ارتباط می باشد.

وجود کنترل‌کننده‌های فشار در دستگاه هواساز دبل افکت

کنترل کردن فشار بالا و پایین در دستگاه

این وسیله به دلیل کنترل کردن فشار دستگاه می‌باشد، دو عدد لوله موئین در این کنترل قرار دارند که لوله LP را به قسمت مکش کمپرسور متصل کرده و لوله HP را به قسمت فشار بالا. وصل نموده اند.

در سیستم چیلر کمپرسور مستلزم آن است که با فشار مکش و دهش معینی کار انجام دهد. هر زمانی که ای میزان فشار کمتر یا بیشتر بشود. کنترل عمل کرده و دستگاه را خاموش خواهد کرد. کنترل فشار بالا و پایین قابل تنظیم می باشد.

در هواساز دبل افکت با کندانسور آبی به شکل کلی فشار پایین را روی ۳۰ و فشار بالا را روی ۲۲۰ و با کندانسور هوایی فشار پایین را روی ۴۰ و فشار بالا را روی ۲۵۰ قرار دهند.

کنترل کردن فشار روغن در دستگاه

این دستگاه مسئول کنترل کردن مداوم فشار روغن کمپرسور می‌باشد. حال اگر که در کمپرسور فشار روغن نباشد باعث صدمه دیدن آن می شود. کنترل روغن دارای دو لوله موئین است که یکی از آن‌ها به بخش مکش کمپرسور و دیگری به قسمت فشار روغن کمپرسور وصل نمی کند. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حداقل ۱۰ باشد در غیر این صورت کنترل روغن فرمان قطع نمی شود.

مهم ترین مزایای چیلرهای جذبی نسبت به هواساز دبل افکت

 • کاهش مصرف انرژی برق
 • صرفه جویی در هزینه خدمات برقی
 • صرفه جویی در میزان هزینه تجهیزات برق اضطراری
 • بازدهی بالای راندمان هواساز دبل افکت
 • کم شدن صدا و آلودگی های صوتی
 • حذف شدن مخاطرات زیست محیطی به دلیل از مبردهای مضر
 • کاهش گاز های گلخانه ای و آلاینده ها

کلام آخر

میزان سر و صدا و ارتشاعات ناشی از هواساز دبل افکت به نسبت سایر هواساز ها خیلی کم تر می باشد.در دستگاه هواساز دبل کمپرسور میزان صدا و ارتشاعات خیلی کم و ناچیز است.این ارتشاعات دستگاه هواساز دبل به دلیل پمپهای کوچکی هستند.

استفاده از هواساز دبل افکت موجب می شود که دیگر گاز های گلخانه ای تولید نشود و از این بابت خطری برای محیط زیست به وجود نیاید.و همچنین دستگاه هواساز دبل سبب می شود تا دیگر تا بیست و چندین سال احتیاجی به خرید مجدد دستگاه هواساز دبل افکت پیدا نکنید.

این دستگاه برای محیط زیست مضر نمی باشد و شما عزیزان دیگر نیاز نیست که نگران این مسئله باشید. و بهتر است بدانید که میزان تولید گاز های گلخانه ای تاثیر زیادی بر روی لایه اوزون دارد که در طولانی مدت این مسئله بسیار مخرب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *