ثبت سفارش آنلاین

زنت آپارتمانی

زنت آپارتمانی وسیله ای است که وظیفه آن تهویه هوا و تولید هوای تازه در محیط می باشد که در چهار فصل سال می توان از آن استفاده کرد. زنت آپارتمانی در دو نوع سقفی و ایستاده  به فروش میرسد. بدنه و تشت آن از جنس ورق گالوانیزه می باشد.

معمولا فرم های آن از پروفیل آلومینیومی ساخته می شوند.  فن مورد استفاده در زنت آپارتمانی از نوع سانتریفیوژ  بالانس شده است که بازدهی خیلی بالایی در تمامی فضا ها دارد. فیلترهای زنت آپارتمانی معمولا از جنس آلومینیوم بوده و قابل شستوشو می باشند.

به عبارت ساده تر دستگاه هواساز زنت آپارتمانی بهتر از سیستم های سرمایشی و گرمایشی می باشد. این دستگاه معمولا برای استفاده در آپارتمان های مسکونی و یا اماکن اداری طراحی و تولید می شوند.  قابلیت های خنک کنندگی و گرمایشی این نوع تجهیزات می تواند محیط مکان های مسکونی و اداری را در فصول مختلف سال تازه و مطبوع سازد. هواساز زنت آپارتمانی مجهز به رطوبت زن بوده و قادر است تا شرایط مناسب دمایی را برای شما عزیزان تامین نماید.

قیمت هواساز زنت آپارتمانی نسبت به نوع صنعتی آن خیلی کم تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

انواع  مختلف دستگاه های زنت

دستگاه های زنت در انواع مختلفی ساخته می شوند که می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • زنت های صنعتی
 • زنت های سقفی
 • زنت های آپارتمانی

بررسی نکات مورد اهمیت در هنگام خرید زنت آپارتمانی

به عبارت ساده تر زنت آپارتمانی دستگاهی دو منظوره برای استفاده در مناطق گرم وسرد می باشد که علاوه بر تامین سرمایش و گرمایش، میزان رطوبت هوا را نیز تنظیم میکند.

 1. میزان عملکرد قسمت خنک کننده زنت، همانند کولرهای آبی می باشد، به همین صورت علاوه بر این که پوشال و پمپ آب برای خنک کردن هوای محیط در تابستان مورد استفاده می باشد ؛ دارای کویل گرمایی آبگرم جهت ایجاد هوای گرم در فصل سرد زمستان هم است.
 2. زنت آپارتمانی معمولا دارای اندازه های بزرگتری نسبت به کولر های آبی دارند. این دستگاه در فصل گرم تابستان هواي بيرون را جذب می کند و در نهایت از لابه لاي پوشال هاي مرطوب عبور مي دهند و پس از خنك شدن هوا كولر های آبي به وسیله كانال هاي اجرا شده به فضاهاي داخلي ساختمان منتقل می شوند. همچنین این دستگاه ها در زمستان ها هواي داخل ساختمان را جذب می کنند، آن را از میان كويل هاي آبگرم بالاي دستگاه عبور می دهند و در نهایت هواي گرم را به فضاهاي داخلي ساختمان انتقال می دهند.
 3. به شکل کلی زنت آپارتمانی به دستگاهی گفته می شود که از سیستم خنک کنندگی مشابه کولرهای آبی استفاده می کنند که برعکس ایرواشرها دیگر نیازی به پمپ قوی آب و نازل های متعدد جهت پودر کردن قطرات آب ندارند و دارایقیمت مقرون به صرفه تری نسبت به ایرواشرها می باشند.
 4. بخش های تشکیل دهنده زنت آپارتمانی معمولا از قسمت های مختلفی همانند بدنه، الکتروموتور، فن، کویل آبگرم (یا کویل برقی)، دریچه های قابل تنظیم، پوشال و پمپ آبتشکیل شده است.
 5. لوله ها و کانال های دستگاه زنت آپارتمانی معمولا ازلوله رفت و برگشت آب گرم از دیگ آبگرم و یک انشعاب آب سرد مصرفی جهت تامین آب سرد در پوشال ها تشکیل شده است و همچنین کانال رفت و برگشت هوا به فضای داخلی ساختمان می باشند.
 6. محلی که زنت های آپارتمانی در آن نصب می شوند معمولا داراي پنجره اي مناسب برای دریافت هوای تازه مورد نیاز برای رطوبت زنی و خنک کنندگی فضا درفصل گرم تابستانی می باشد. نکته قابل تامل این می باشد که پنجره مربوط به تامین هوای تازه و مطبوع باید در فصول سرد سال بسته باشد.
 7. طریقه انتخاب و سفارش یک دستگاهبراساس حجم هوادهی به منظور افزایش کارکرد سرمایش تبخیری در فصل تابستان و همچنین بر اساس قدرت حرارتی کویل گرمایشی که در جهت تامین گرمایش در فصل زمستان می باشد.

میزان اهمیت استفاده از دستگاه زنت آپارتمانی

دستگاه زنت آپارتمانی، را می توانیم به عنوان یکی از مدل های خاص و کاربردی با قابلیت های متفاوت از سیستم های تهویه مطبوع می باشد. معمولا این نوع دستگاه های هواساز بر اساس یک سیکل تبرید عمل می کنند.دستگاه زنت آپارتمانی معمولا در ظاهر شباهت زیادی به دستگاه هواساز دارند. کانال های خروجی هوا برای هدایت هوای تازه و مطبوع به محوطه طراحی شده اند.

دستگاه زنت آپارتمانی معمولا از فیلترها برای حذف ذرات معلق در هوا استفاده می کنند و نیز تجهیزات رطوبت زن برای تعدیل شرایط دمایی به کار گرفته می شوند و یک جریان رفت و برگشتی با سرعت مشخص برای ارتقای سطح تهویه ای از طریق سیستم های زنت  نیز ایجاد خواهد شد. همین عوامل سبب می شود که بازدهی کار، افزایش پیدا کند و تعدیل درجه حرارت نیز حاصل شود.

به طور خلاصه این مزایا شامل موارد زیر می شود.

 • مستقل بودن سیستم سرمایشی و گرمایشی
 • استفاده کردن از هوایی مطبوع و کاملا تازه در گرمای تابستان جهت تامین سرمایش محیط
 • مصرف حداقل برق مصرفی در مقایسه با اسپیلیت یونیت یا چیلر وفن کویل و دستگاه هواساز
 • انجام فیلتراسیون در هوای ورودی ساختمان
 • انجام کنترل میزان دمای هوا به وسیله ترموستات
 • حدف رادیاتور از داخل واحدهای ساختمانی
 • حذف لوله کشی آبگرم رادیاتورهادر داخل واحدهای ساختمانی

ساختار دستگاه زنت آپارتمانی

دستگاه های زنت آپارتمانی معمولا به دو شکل عمودی و افقی در مکان ها نصب می شوند. یکی از مزایای استفاده از این دستگاه ها، انعطاف پذیری آنها در نصب در مکان های مختلف می باشد.

قیمت هواساز زنت آپارتمانی

قیمت هواساز زنت آپارتمانی معمولا بر اساس توان تهویه ای آن، مدل دستگاه، برند تولید کننده، ابعاد زنت، نوع کاربری و تجهیزات داخل دستگاه تعیین خواهد شد. این دستگاه ها بهترین عمل کرد را در هوا های سرد و گرم آب هوایی دارند و شما می توانید با تهیه هواساز زنت آپارتمانی هوایی مطلوب و مناسب را برای محیط زندگی و یا کاری خود فراهم آورید.

اجزای تشکیل دهنده زنت آپارتمانی

زنت های آپارتمانی نیز مانند تمامی زنت های دیگر از اجزای مشترکی ساخته شده اند که در ادامه به آن می پردازیم.

کویل آب گرم یا هیتر الکتریکی در دستگاه زنت آپارتمانی

اگر اجزای داخلی زنت های ساختمانی را ببینید متوجه می شوید که برای گرم کردن هوای ورودی از کویل های آب گرم یا هیتر الکتریکی استفاده می شود. کویل های آب گرم به دستگاه های بویلر یا پکیج وصل می شوند اما هیتر الکتریکی گرمایش خود را از انرژی الکتریکی خواهند گرفت که استفاده کردن از هرکدام از این روش ها می تواند معایب و مزایای خود را به همراه داشته باشد.

پمپ آب و آبفشان پوشال های هواساز

برای انتقال آب از تشتک به پد از پمپ می توان از پمپ استفاده کرد و به همین دلیل برای وارد نشدن اجزی زائد به درون پمپ در اطرافش تور نصب می کنند. بهترین پمپ ها برای دستگاه زنت نوع مستغرق آن می باشد که معمولا این نوع در مقابل قطرات آب مقاومت نشان می دهد.

پدهای سلولزی یا پوشال دستگاه زنت آپارتمانی

پد های سلولزی که در داخل دستگاه زنت آپارتمانی تعبیه شده اند به شکلی موج دار هستند که برای ایجاد سطح تماس بهتر بین هوا و آب به کار گرفته می شوند تا پروسه تبرید تبخیر در هوا بهبود پیدا کند .حالت پد سلولزی مناسب در طول کارکرد ثابت می ماند و راندمانش کاهش نمی یابد و دچار خردشدگی و ریزش به داخل مخزن اب و آسیب به پمپ نمی شود.

کاربرد فن و الکتروموتور در دستگاه زنت آپارتمانی

فن و الکتروموتور دستگاه زنت آپارتمانی وظیفه کنترل میزان هوای رفت را بر عهده خواهد داشت. این دستگاه در شرایطی کار خود را به درستی انجام می دهد که بالانس استاتیکی و دینامیکی شده باشد.

فیلتر تجهیز زنت آپارتمانی

در فصل گرم تابستانی معمولا تماس هوا با پوشال های مرطوب باعث گرفته شدن ذرات هوا خواهد شد اما در زمستان فیلتر ها وظیفه حذف ذرات هوا را بر عهده دارند البته با وجود فیلتر حتی در تابستان هم می توان بدون استفاده از رطوبت، هوا را تصفیه کنیم. فیلتر ها معمولا در مدل و انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند..

مقایسه زنت آپارتمانی با سیستم های گرمایشی رادیاتوری

در دستگاه های هواساز قدیمی و متداول گرمایشی در خانه و صنعت، هوای تازه و مطبوع به محیط تزریق نمی شود که همین امر سبب شیوع و گسترش بیماری و طولانی شدن آن می شود.

دستگاه زنت آپارتمانی ، درصدی از هوای تازه را با هوای گرم داخل  محیط ساختمانی مخلوط می کنند و در نهایت همیشه هوای محیط تازه و مطبوع خواهد بود .

هوای گرمی که تولید می شود به وسیله این سیستم توسط کانال ها توزیع می شوند در نتیجه لوله کشی افقی کف ساختمان از بین خواهند رفت. همین کار سبب می شود که منجر به کاهش هزینه های لوله کشی و تعمیر و نگهداری آن می شود.

 • تولید هوای تازه در محیط ساختمانی
 • عدم نیاز به لوله کشی افقی
 • لوله کشی عمودی بسیار کم
 • تعمیر و نگهداری بسیار آسان
 • سرعت بسیار بالا در گرم کردن هوای محیط به علت عملکرد فن پر فشار
 • مصرف کم برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *