ثبت سفارش آنلاین

تهویه آپارتمانی

تهویه آپارتمانی به دستگاه هایی می گوییم که می توانند در همه ی فصول سال، تهویه بخش های گوناگون را با به شکلی درست انجام دهند و هوایی مطبوع و خوب را برایتان در محیط های ساختمانی فراهم کنند. این دستگاه ها در مدل های متنوع در بازار وجود دارند و به شکلی طراحی شده اند که میزان مصرف انرژی را کاهش می دهند تا هزینه کمتری برای مصرف کنندگان داشته باشد.

دستگاه تهویه آپارتمانی را میتوانیم برای تأمین سرمایش، گرمایش و تهویه در واحدهای آپارتمانی استفاده کنیم و همچنین این دستگاه را به دلیل این که فضای کمی را اشغال می کند می توانیم در هر جایی از ساختمان که می خواهیم بگذاریم.

در این سیستم هوای سرد یا گرم، پس از فیلتر شدن، تزریق هوای تازه و تأمین کردن رطوبت از طریق کانال کشی داخلی به ساختمان منتقل می‌شود و بر اساس موقعیت سرمایی یا گرمایی و نوع سیستم، هوایی که استفاده شده از طریق کانال به داخل دستگاه وارد می شود.

پس میتوانیم بگوییم که تفاوت هواساز آپارتمانی با هواساز صنعتی در سازگاری آن با توجه به شرایط معماری و ظرفیتهای مورد نیاز واحدهای آپارتمانی است به شکلی که بتوانیم آن را به راحتی نصب نماییم.

انواع تهویه ها

 • تهویه طبیعی
 • تهویه مکانیکی
 • تهویه ترکیبی

راحت ترین سیستم های تهویه آپارتمانی برای مکان های مسکونی با متراژ کم تر در دسترس می باشد؛ ولی اگر آپارتمان های مسکونی به شکل مجتمع های چند واحدی بزرگ ساخته شوند که در این حالت، سیستم های تهویه آپارتمانی با قدرت تهویه ای زیاد و امکانات مجهزتر مورد نیاز قرار خواهند گرفت.

با توجه به این قضیه، مهمترین مسئله ای است که برای مشتریان خرید سیستم های تهویه برای آپارتمان به وجود می آید این می باشد که دقیقاً کدام یک از سیستم های تهویه برای چه نوع آپارتمانی مناسب هستند.

محاسبات دقیق سیستم های تهویه آپارتمانی

برای اینکه بتوانید یک سیستم تهویه آپارتمانی مناسب انتخاب نمایید نیاز دارید یکسری ارزیابی هایی را روی آن انجام بدهید. پس حتما باید بدانید که آپارتمان شما به چه میزان تهویه برای شما احتیاج دارد؟

برای چه فضا هایی تهویه مستقل باید قرار دهید و برای چه مکان هایی باید کانال کشی و یک سیستم تهویه مرکزی قرار دهید. به بیانی  راحت تر اگر بخواهیم بگوییم فضا و سطح توقع ساکنان ساختمانی می توانند تعیین کننده نوع و مدل دستگاه تهویه آپارتمانی باشند.

بنابراین بر اساس محاسباتی که دقیقاً برای خرید سیستم تهویه مورد نیاز می باشد شامل محاسبه حجم مکان بر حسب متر مکعب و نیاز به تهویه در هر ساعت می باشد.اعدادی که از این طریق به دست می آیند تعیین کننده می باشند.

فاکتورهایی انتخاب سیستم تهویه آپارتمانی

 • متراژ ساختمان مسکونی یا اداری
 • آب و هوای محل سکونت
 • میزان جریان هوایی که وارد ساختمان می شود
 • میزان بودجه پرداختی برای دستگاه

 

پارامترهایی که هنگام خرید سیستم تهویه هوا باید به آن توجه کنیم

 • سیستم های تهویه مکانیکی برای مکان هایی مانند آپارتمان ها مناسب می بانشد زیرا نسبتا ساده و ارزان هستند اما برای فضاهایی که آلودگی صوتی زیادی دارند مناسب نمی باشند.
 • باز کردن پنجره ها بهترین راه برای جا به جایی جریان هوا در داخل محوطه آپارتمان می باشد اما در ساعات شلوغی روز موجب آزار رسانی به ساکنین ساختمان می شود که این خود مشکلی بزرگ می باشد.
 • محل نصب دستگاه موردی بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه کنیم تا سیستم تهویه آپارتمانی کار خود را به درستی انجام دهد و تمام محل سکونت را پوشش بدهد.
 • در نظر بگیرید که بودجه مالی مناسب برای خرید دستگاه های تهویه خیلی مهم می باشد اما با این وجود به شما عزیزان توصیه می کنیم که قبل از خرید دستگاه تهویه آپارتمانی حتماً از مشورت با متخصصین این حوزه مشورت فرمایید تا بتوانند با توجه به نیاز شما راهنمایی های درستی را انجام دهند.

 

ویژگی های تهویه آپارتمانی

 • تأمین آسایش شما
 • محیا کردن شرایط سلامت و بهداشت در فصول سرما
 • مصرف انرژی پایین و بازدهی بالا
 • کنترل قابل برنامه‌ریزی و جلوگیری از میزان اتلاف شدن انرژی
 • سرعت گرمایش بسیار بالا
 • کم صدا بودن محیط
 • تصفیه شدن هوای داخل ساختمان
 • مستقل بودن سیستم تهویه آپارتمانی برای هر واحد مسکونی
 • امکان ساخت دستگاه تهویه آپارتمانی متناسب با معماری داخل ساختمان

 

اجزای تشکلیل دهنده تهویه هوای آپارتمانی

دستگاه تهویه آپارتمانی از اجزایی که در ادامه می خواهیم بیان کنیم طراحی و تولید می شود که ممکن است برای تأمین کردن شرایط هوای بهتر، میزان راندمان بالاتری یا کنترل بیشتری به اجزای اصلی آن اضافه شود.

بخش سرمایشی

در مکان هایی که هوا به شکلی گرم و خشک می باشد سیستم سرمایشی به شکل تبخیر مستقیم یا تبخیری غیر مستقیم یا تبخیری دو مرحله‌ای می تواند انجام شود و در جاهایی که هوا گرم و مرطوب می باشد تهویه هوا در محیط به شکل تبریدی تهویه می شود.

سرمایش به شکلی مستقیم با عبور هوا از روی پدهای سلولزی مرطوب انجام خواهد شد که با افزایش رطوبت هوا در یک فرایند آنتالپی ثابت دمای هوا را کاهش دهد.سرمایش تبریدی به این صورت است که با عبور هوای ورودی از روی کویل سرد که از طریق سیال مبرد سرد شده است انجام می پذیرد. سیال مبرد در پکیج قرار گرفته در داخل هواساز تأمین خواهد شد.

فیلتر دستگاه

در دستگاه‌های تهویه آپارتمانی در ورودی هوای پد سلولزی یا کویل‌های سردکننده یا گرم‌کننده از فیلترهای پنلی استفاده می کنند که ضمن جلوگیری از ورود غبار به فضای ساختمان، فین‌های کویل‌ها را از رسوب و کاهش راندمان محافظت می کند.

فن یا دمنده تهویه آپارتمانی

فن یا دمنده برای دستگاه تهویه را می توان به عنوان یکی از اجزای مهم دستگاه برای جابجایی و انتقال هوا در سیستم به کار برد. لازم به ذکر است که فن به کار رفته در هواساز آپارتمانی از مدل سانتریفوژ می باشد.

رطوبت زن دستگاه

فرایند رطوبت زنی به وسیله تبخیر از روی سطح پد سلولزی یا مه پاش انجام خواهد.

شامل ترموستات اتاقی یا کنترلر می‌باشد که با کمک حسگرهای دما، رطوبت و غیره با کنترل فن، پمپ، شیرهای برقی و دمپرها شرایط تنظیم می شود و برای آسایش افراد در فضای داخل ساختمان را فراهم می گردد.

بخش گرمایش

گرمایش به وسیله هوای عبور کننده از کویل آب گرم یا هیتر گازسوز داخل هواساز انجام می شود که آب گرم مورد نیاز گرمایش به وسیله پکیج شوفاژ دیواری با کویل آب گرم منتقل می شود و هوای عبوری از کویل آب گرم یا هیتر همان هوای برگشتی فیلتر شده است که امکان تزریق هوای تازه و نیز رطوبت زنی به آن وجود خواهد داشت.

کلام آخر

طراحی ظاهری هواسازهای آپارتمانی معمولا در ظاهر شبیه به هواسازهای صنعتی است و تنها فرقی که بین این دو دسته وجود خواهد داشت، سایز فیزیکی و وزن کلی آنها می باشد. با در نظر گرفتن این قضیه که ساختمان ها به دستگاه هایی با ظرفیت پایین تری نیازمند می باشد باید به این هم توجه داشته باشید که سازندگان این دستگاه های تهویه مطبوع سعی دارند تا جایی که ممکن می باشد از وزن و حجم دستگاه تهویه آپارتمانی کم کنند.

امروزه شما می بینید که در بعضی از منازل حتی امکان نصب هواسازهای آپارتمانی در بالکن نیز امکان پذیر می باشد.

یک وسیله هواساز آپارتمانی میزان هوایی که می تواند تولید کند معمولا با توجه به ظرفیت محیط می باشد. اینکه انتخاب شما چه مدل دستگاهی می باشد، بستگی به آن چه که شما نیاز دارید و همچنین شکل طراحی ساختمان موردنظرتان می باشد. امروزه استفاده از هواساز آپارتمانی خیلی رایج تر از گذشته است.

شما عزیزان نیز به کمک یک هواساز آپارتمانی است سرمایش و گرمایش همه ی اتاق های یک آپارتمان را کنترل و تنظیم کنید و روی درجه دلخواه خود بگذارید تا دمای هوا را به شکلی که دلخواه و مدنظرتان است تبدیل کنید.برای انجام این أمور باید به این نکته توجه کنید که برای این کار می توانید از کانال کشی و نصب دریچه های دمپر استفاده کنید.

بهترین راه این است که نصب تهویه آپارتمانی را به دست متخصصین هوارام بسپارید. زیرا آنان قادر خواهند بود تا دستگاه شما را در بهترین مکان و با شرایطی اصولی نصب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *