ثبت سفارش آنلاین

ایرواشر

ایرواشر دستگاهی می باشد که برای خنک کردن هوا از روش پاشیدن ذرات ریز آب در محیطی نصبی استفاده می کند. ایرواشر می تواند به شکل یک دستگاه مستقل و یا به وسیله بخشی از  دستگاه هواساز و باقی سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار گیرد.

ایرواشرها در انواع مختلفی طراحی می شوند که در حال حاضر دارای انواع آپارتمانی و صنعتی می باشند. این دستگاه ها در انواع مدل های افقی یا عمودی، روبروزن یا بالا زن، مجهز به کویل گرمایشی یا بدون کویل گرمایشی ارائه می شوند.

ایرواشرها را می توانیم در بیشتر مناطق کشورمان ایران مورد استفاده قرار دهیم.

از آنجایی که میزان عملکرد سیستم سرمایشی ایرواشر ها مبتنی بر روش سرمایش تبخیری همانند کولرهای آبی می باشند، نباید از آنها انتظار داشته باشیم که به میزان سرمایش کافی سیستم های سرمایش تراکمی یا جذبی یا داکت اسپلیت ها و اسپلیت ها را داشته باشند.

تاریخچه دستگاه ایرواشر

شاید خوب باشد که بدانید که اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن به وسیله شخصی به نام ویلیز کریر در حدود 100 سال قبل طراحی شده است. در واقع ویلیز کریر طرحی در قوه تخیل خودش داشت که با تماس مستقیم هوا با آب سرد می توان میزان کارکرد سیستم را بهبود ببخشد. برخلاف سیستم های قدیمی علاوه بر کاهش دمای هوا رطوبت هوا افزایش می یابد. در سیستم های جدید رطوبت هوا هم کاهش پیدا می کند، او گفته است که زمانی که دمای حرارتی آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد این اتفاق می افتد که به دلیل همین طرح پایه ریزی ایرواشر را طراحی کرد.

طریقه عملکرد کلی دستگاه ایرواشر

میزان هوای گرم معمولا به وسیله فن دستگاه به داخل دستگاه ایرواشر مکیده خواهد شد. دستگاه ایرواشر به وسیله پمپ آب قوی و نازل های خود هوا را شستشو داده و خنک می کند، ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا پس از برخورد با ذرات پودری آب که از نازل ها پاشیده می شوند، از هوا زدوده می شود و در نتیجه هوای خنک و تمیزی خارج خواهد شد.

طریقه عملکرد سرمایشی دستگاه ایرواشر

برای عملکرد بهتر دستگاه ایرواشر در فصل گرم تابستان از ورودی های بیشتری می توانیم استفاده کنیم و باید به وسیله میزان هوای تازه ای که وارد دستگاه می شود تا رطوبت کمتری ایجاد نماید. به علت میزان قدرت بالایی که فن  دستگاه دارد باید دریچه های ورودی هوا استاندارد شود تا میزان بازدهی بیشتری پیدا کند. سیستم سرمایشی ایرواشر به شکل تبخیری همچون کولرآبی می باشد. درواقع همراه سرمایش میزان رطوبت را افزایش خواهد داد. به همین دلیل این دستگاه برای مناطق مرطوب مناسب نمی باشد.

در سیستم های سرمایشی این هواساز احتیاجی به کویل و آب سرد نمی باشد. یک پمپ آب نیز که در دستگاه تعبیه می شود که آب را پمپاژ می کند که با فشار بالا بر روی جریان هوای عبوری از دستگاه اسپری و به ذرات پودری شکل تبدیل می شود و حرارت هوا را می گیرد تا تبخیر شود. درنتیجه تبخیر شدن آب باعث افزایش میزان رطوبت نسبی محیط خواهد شد.

طریقه عملکرد گرمایشی دستگاه ایرواشر

در فصل گرم تابستان به علت افزایش بهره وری بالاتر فقط یک سمت ورودی هوا باز خواهند ماند و سایر ورودی ها بسته خواهد شد.

دستگاه ایرواشر در حالت گرمایشی میزان قدرت بالایی دارد و بسیارخوب عمل می کند.

اجزای مهم دستگاه

ایرواشر از بدنه و تجهیزات پیشرفته ای ساخته شده است که شامل بدنه، الکتروموتور، فن، فیلتر تصفیه هوا، نازل ها، پمپ آب، تشتک، دیفیوز (پخش کننده هوا)، کویل آب گرم و تیغه های قطره گیر می شود.

مزایای دستگاه ایرواشر :

 1. کاهش مصرف برقدر مقایسه با سایر به سیستم های تراکمی دارای کمپرسور
 2. کاهش مصرف آبدر مقایسه با ایرواشر نسبت به سایر کولرهای آبی
 3. تأمین رطوبت کافی در مقایسه با ساختمان و ساکنین در هوای گرم و خشک تابستان
 4. میزان هزینه های برآورد نگهداری و تأمین تمامی قطعات یدکی به نسبت کمتر از سیستم هایی مانند کولر گازی و هواساز خواهد شد.
 5. به دلیل تمرکز دستگاه های گرمایشی و سرمایشی در یک وسیله، دردسرهای اجرایی و هزینه های نگهداری دستگاه های متعددی مانند اتاقی (شوفاژ و فن کویل) حذف می شد.
 6. حذف شدن رایزرهای آبشوفاژ و لوله ها از کف و در نهایت کاهش دردسرهای کف سازی
 7. استفاده کردن از فضای مرده ای که در بالای سقف کاذب قرار می گیرد به دلیل توزیع هوا به وسیله کانال های هوادهی دستگاه
 8. امکان نصب دستگاه ایرواشر به شکلی متمرکز در قسمت های پرت ساختمان و سهولت دسترسی برای تعمیرات و نگهداری دستگاه
 9. امکان کنترل میزان حرارت و رطوبت دستگاه برای استفاده کردن از هوای تازه بیرون در فصول گرما و سرما
 10. استفاده از برق تک فاز به ویژه در سیستم های آپارتمانی و اماکن اداری
 11. داشتن هزینه ای معقول نسبت به سایر دستگاه های تهویه هوا
 12. انجام امور گرمایش و سرمایش ایرواشرها بهسرعت انجام خواهد شد.

 

معایب دستگاه ایرواشر :

 • معمولا سیستم سرمایش ایرواشر و زنت کیفیتی که دارد همانند میزان کیفیت سرمایش کولر گازی، داکت اسپلیت یا چیلر نمی باشد.در ساعات گرم روز یا روز های خیلی گرم میزان راندمان دستگاه ایرواشر همانند سایر دستگاه های خنک کننده نخواهد بود.
 • وجود آب ممکن است که باعث دردسرهای زیادی در نگهداری دستگاه ها شود.
 • در بخش های مرطوب و شرجی مانند نواحی شمال و جنوب ایران نمی توانیم از این دستگاه ها انتظار سرمایش مناسبی داشته باشیم.

 

نکاتی که در هنگام خرید باید به آن توجه فرماییم:

 • میزان حجم هوادهی ایواشر، قدرت موتورو فشار استاتیکی مورد احتیاج برای فن
 • قرار گرفتن ایرواشر به شکلی افقی و یا عمودی
 • وجود کویل گرمایشی و ظرفیت و سطح حرارتی ایرواشر
 • محل نصب، شرایط و چگونگی نصب دستگاه در ساختمان های آپارتمانی و اداری

 

سایر موارد فنی که در استفاده از ایرواشر ها باید به آن توجه کنیم

کنترل میزان خوردگی فلز در دستگاه ایرواشر

کنترل خوردگی در هر سیستم فلزی که به وسیله آب کار می کند امری واجب است. دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دیگر گازهای خورنده می توانند در اثر حل شدن در آب مشکلات خیلی زیادی به وجود بیاورند. مجموع این مواد اسید رقیق و ملایمی را تشکیل می دهند که به راحتی به سطوح حفاظت نشده حمله می کنند.

رطوبت گیری

عمل رطوبت زدایی و رطوبت گیری در ایرواشرها زمانی خوب می باشد که میزان دمای آب اسپری شده کمتر از دمای مرطوب هوای ورودی می باشد. هرچه قدر که میزان آب اسپری شده سردتر باشد، میزان رطوبت گیری آب نیز بیشتر خواهد شد و هوا نیز خنک تر می شود.

کنترل کردن بو در دستگاه های ایرواشر

ایرواشر هوا را به سمت بیرون هدایت میکنند که سبب آلودگی هوای تنفسی ایواشر خواهد شد، به همین علت هوای داخل دستگاه باید تمیز و خالی از هر نوع بو بوده و آلودگی بوده باشد. ایر واشرها معمولا به سرعت لزج می شوند و معمولا بو می گیرند. که برای برطرف کردن این مشکل از اکسیدکننده های با بوی کم مانند پراکسید هیدروژن و بروم استفاده خواهد شد، به شکلی که این مواد را معمولا دو بار در هفته به سیستم تزریق خواهند کرد.

کنترل پرز و بخار روغن در دستگاه ایرواشرها

روغن هایی که به وسیله بخار های هوا به وجود می آیند از میزان کارکرد بالای ماشین آلات دستگاه به وجود می آیند. وجود ذرات روغن سبب اختلال در عملکرد سیستم دستگاه می شود. این اشکال می تواند به وسیله جدا کننده های روغن برطرف شود. اگر روغن در داخل دستگاه های آبرسان باقی بماند سبب می شود که دستگاه ایرواشر خاموش شود.

نحوه کار دستگاه ایرواشر

هوای آلوده ای که به وسیله فن در انتهای دستگاه قرار می گیرد به درون دستگاه کشیده می شود. به دلیل عبور هوا از فیلترهای غبارگیر هوای تقریبا تمیزی وارد محفظه آبفشان می شود و هوا به وسیله دیفیوزر در بخش آبفشان  دستگاه ایرواشر به شکلی کاملا یکنواخت پخش می گردد و همه ی ذرات گرد وغبار و آلودگیهای هوای موجود در محیط زندگی شما بعد از برخورد کردن با ذرات ریز آب که از نازلها پاشیده می شوند که هوای بسیار تمیزی به بیرون از دستگاه منتقل می شود و هوای فضا را مطبوع و تمیز می کنند همچنین غبار محیط نیز از بین می رود.

نتیجه گیری نهایی

اصولا تمامی سیستم های تبخیری همانند ایرواشر ها و زنت ها برای مناطق گرم و خشک مناسب هستند. این سیستم ها مخصوصا برای ساختمان های بزرگ با سقف های بلند مانند سالن ها ، مساجد ، سوله ها و… نسبت به سیستم های تبرید تراکمی همچون کولر های گازی و هواساز ها مقرون بصرفه هستند.

شما عزیزان باید به این نکته توجه فرمایید که همه ی هزینه های برق مصرفی دستگاه های ایرواشر خیلی کم تر از سایر دستگاه های خنک کننده می باشد که قیمت  آن حدودا کمتر از یک چهارم کولرهای گازی و چیلرهای تراکمی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *