مقالات

از هواساز یا دستگاه تامین هوا چه میدانیم؟

هواساز چیست؟

هواساز یک دستگاه برای تأمین کردن هوای تازه و مطبوع برای انواع فضای داخلی می‌باشد.دستگاه هواساز یکی از مهمترین دستگاه‌هایی است که در تهویه مطبوع کاربرد دارد

هواساز در هر صنعتی کاربرد مخصوص به خودش را دارد و کار تأمین هوای لازم با رطوبت و درجه گرمایی یا سرمایی را به عهده دارد.

انواع هواساز

از لحاظ کابرد هواسازها در دو دسته تقسیم بندی می‌شوند

هواساز خانگی یا آپارتمانی

هواساز صنعتی

از هواساز آپارتمانی در فضاهای مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و … می‌توان استفاده کرد که به مدل‌های کوچک هواساز آپارتمانی، هواساز خانگی گفته می‌شود.

از لحاظ ساختار بین هواساز صنعتی و آپارتمانی تفاوتی خاصی وجود ندارد و تنها در هواسازهای صنعتی در مکانی که آلودگی زیاد باشد، باید از فیلترهای مخصوص استفاده کرد.

هواسازهای صنعتی معمولاً برای تهویه‌ی هوای داخل سوله صنعتی، سالن‌های ورزشی، تهویه هوای درون انبار، افزایش دادن حجم گردش هوا استفاده می‌شود. به دلیل کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از ورود آلاینده‌های صنعتی، هواسازهای صنعتی فیلترهای متفاوتی نسبت به نوع آپارتمانی دارند

اجزای یک هواساز

به طور کلی یک هواساز از قطعات و اجزای زیر تشکیل می‌شود.

  • فن

هواکش یا فن یکی از مهمترین اجزای به کار رفته در هواساز است که کار آن تعیین و تنظیم جریان و جابه جایی هوا در سیستم است. با توجه به مدل هواساز، فن‌های مختلفی در هواساز قرار داده می‌شود از جمله فن محوری، فن فولی، فن سانتریفوژی و…

  • پد سلولزی

پد سلولزی یکی از واسطه های سرمایش تبخیری است که از لایه های متعدد ورقهای نازک وموج دارکاغد کرافت با خاصیت جذب آب بالا تشکیل میشود.این ورقهای نازک بویسله ی رزین جهت جلوگیری از فاسد شدن و تجزیه شدن در مواجهه با آب،اشباع و مقاوم سازی شده اند.پد سلولزی بواسطه شکل هندسی و بافت منظمی که دارد باعث میشود آب در سرتاسرآن بطور یکنواخت پخش شود و سطح تماس بالایی را باجریان عبوری هوا ایجاد نماید.حرکت هوا در لایه های صلب و خیس پد و عدم حمل قطرات آب به داخل فضای سرمایش ،موجب تبخیر حداکثری آب شده و خنکای بالایی ایجاد میکند.شکل هندسی و بافت منظم پد حاصل استقرار زوایا و طول موجهای متفاوت لایه های کاغذ کرافت برروی هم است.

  • کویل‌های سرمایش و گرمایش

دستگاه هواساز  غالیا دارای کویل گرمایشی بوده که آب گرم را از منبع تولبد آب گرم نظیر پکیج و یا دیگ آب گرم دریافت می نماید .

در دستگاههای دو مرحله ای کویل آب سرد نیز در محصول تعبیه می گردد.

  • تجهیزات کنترلی

تجهیزات کنترلی دارای نقش مهم و ضروری در تنظیم کردن هر یک از ویژگی‌های هواساز هستند.ویژگی‌هایی نظیر تنظیم دمای هوایی که تأمین شده است، تنظیم دبی و میزان هوایی که از داخل دستگاه عبور می‌کند، میزان رطوبت هوا و کیفیت هوای خروجی.

این قطعات کنترلی می‌توانند یک ترموستات ساده برای قطع یا وصل کردن باشند یا یک سیستم پیچیده ساختمان هوشمند.

اجزا و قطعات معمولی یک سیستم کنترلی، شامل دماسنج، رطوبت سنج، موتورها، کنترلرها و عملگرهای مکانیکی می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *